اسفند 6, 1399

بازار خرید انلاین

مجله راهنمای خرید از اینترنت

خرید یخچال

خرید یخچال و فریزر و خرید ساید بای ساید و خرید یخچال دو قلو و یخچال کوچک

در این مطلب در مورد خرید یخچال در انواع مختلف موجود در بازار مثل: یخچال فریز بالا پایین و یخچال ساید بای ساید و یخچال دو قلو و یخچال فریزر کوچک و یخچال و فریزر تکی صحبت خواهیم کرد. و نکات و ویژگی های مهم در هنگام خرید یخچال راخواهیم گفت. و لینک خرید از فروشگاه معتبر را قرار خواهیم داد. تاشما بتوانید خریدی راحتر داشته باشید.

خرید یخچال

یخچال دستگاهی است که از یک وسیله سردکننده به همراه یک عایق حرارتی و سازوکاری برای انتقال گرما از داخل این محفظه به بیرون تشکیل می‌شود. از یخچال برای خنک نگهداشتن مواد غذایی، داروها و دیگر چیزهای فاسدشدنی استفاده می‌شود. یخچال‌ها از دیرباز تاکنون تغییرات شگرفی را به خود دیده‌اند. از یخچال‌های طبیعی گرفته تا یخچال‌های دست‌ساز زیرزمینی و بعدها یخچال‌های نفتی و گازی و عموم یخچال‌های امروزی که با جریان الکتریسیته کار می‌کنند.

معرفی انواع یخچال فریزر بر اساس طراحی و کاربری

یخچال فریزر، فریز پایین یا Bottom freezer
یخچال فریزر دوقلو
یخچال فریزر ساید بای ساید Side by side
یخچال فریزر در فرانسوی یا فرنچ دور French door
یخچال فریزر، فریز بالا یا Top freezer
بخچال فریزرهای آزمایشگاهی (برای نگهداری دارو، کشت گیاهان خاص، انجام تست‌های کالیبراسیون و همچنین ارزیابی کیفیت محصولات)

 

نکات مهم در هنگام خرید بخچال و فریزر

 

نوع: اولین نکته انتخاب نوع یخچال و فریزر است . رایج ترین نوع یخچال با فریزر بالا یا پایین می باشد.

یخساز نیمه اتوماتیک (منبع آب): این قابلیت برای ایجاد یخ با استفاده از ابی است که در مخزن پر میکنید.

یخساز اتوماتیک (آب شهری): یخچال های دارای این ویژگی به اب شهری متصل شده و به صورت خودکار یخ تولید میکنند.

فیلتر تصفیه آب: در صورت اتصال یخچال به اب شهری این قابلیت بسیار ضروری است. تا رسوبات اب به اجزای یخچال اسیب نزنند.

نمایشگر: در یخچال های که دارای سیستم هوشمند و کنترل هستند این قابلیت موجود است . تا به وسیله ان بتوان تنظیمات خاص را انجام داد. مثل تنظیم دمای یخچال وفریزر.

آبسردکن: این قابلیت بسیار مهمی است . تا از باز وبسته شدن مکرر در یخچال و هدر رفتن انرژی جلوگیری شود.

نوع مقاومت در برابر برفک: با توجه به این ویژگی دو نوع یخچال وجود داد :

1- نوفراست ( بدون برفک ): که نیازی به تمیز کردن برفک ها ندارید.

2- دیفراست ( دارای برفک ): که باید هر هفته یا دو هفته یک بار یخچال را تمیز کنید.

گنجایش  : معمولا گنجایش یخچال به لیتر یا فوت بیان می شود.

 اگر قصد خرید یخچال و فریزر را دارید حتما از لینک زیر دیدن فرمایید. در این لینک ده ها یخچال و فریزر در تمامی مدل ها با کیفیت و قیمت مناسب موجود می باشد.

اجزای یخچال

هر یخچال به صورت پایه دارای: کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و گاز و ترموستات، موتورفن، ترموفیوز، ترمودیسک، المنتدر بعضی مدل‌ها برد فرمان با تایمر است. هریک از این‌ها جزو لاینفک وسایل سرماساز هستند که در صورت نبود هریک این فرایند امکانپذیر نمی‌باشد.

کمپرسور

کمپرسور یخچال خانگی از دو بخش الکتریکی و مکانیکی تشکیل گردیده‌است. که هر دو قسمت درون محفظه ای فولادی قرار دارند.

قسمت الکتریکی در اغلب یخچال‌های خانگی یک الکتروموتور از نوع آسنکرون می‌باشد. که وظیفه به حرکت درآوردن قسمت مکانیکی را به عهده دارد. البته در سال‌های اخیر کمپرسورهای یخچال فریزرها هم تغییرات زیادی داشته‌اند. و قسمت الکتریکی آن اینورتری یا موتور خطی شده‌اند.

قسمت مکانیکی در کمپرسورهای یخچال خانگی شامل یک سیلندر است. که پیستون آن توسط هستهٔ موتور الکتریکی به حرکت در می‌آید. حرکت رفت و برگشتی پیستون باعث ایجاد حالت مکش و دمیدن می‌شود.  و البته در کمپرسورهای نوع خطی و نوع کمپرسور روتوری یا کمپرسور نوع اسکرال، میل لنگ دیگر وجود ندارد. مقدار مشخصی از روغنی که مخصوص این کار ساخته شده داخل پوسته وجود دارد. که وظیفه روانکاری و خنک‌کردن قسمت الکتریکی و مکانیکی را بر عهده دارد.

اواپراتور

کار اواپراتور به این صورت است که زمانی که گاز مبرد توسط موتور وارد کندانسور می‌شود و متراکم می‌شود تحت فشار بالا از حالت گاز به مایع تبدیل می‌شود و وارد درایر یا خشک کن و سپس وارد لوله موئی یا کاپیلاری تیوپ می‌شود و این باعث می‌شود که فشار کاهش پیدا کند. سپس وارد اواپراتور می‌شود. یک سر اواپراتور به سر لوله موئی وسر دیگر اواپراتور به ساکشن موتور متصل می‌باشد و زمانی که ساکشن اتفاق می‌افتد باعث می‌شود که سطح فشار داخل اواپراتور پایین بیاید و مبرد به جوشش در بیاید واز حالت مایع آرام آرام به گاز تبدیل شود و این تبخیر باعث ایجاد سرما و برودت می‌شود. در اصل اواپراتور یک تبخیرکننده است.

کندانسور

قسمتی از سیستم است که وظیفه خنک‌سازی سیال عامل و عمدتاً تبدیل بخار به مایع را بر عهده دارد. در واقع گاز فریون بس از فشرده شدن توسط کمپرسور در کندانسور خنک شده و تبدیل به مایع می‌گردد. در یخچال‌های خانگی معمولاً به صورت شبکه‌ای لوله‌ای بر روی دیواره پشت یخچال نصب شده‌است. و در یخچال‌های بزرگ فروشگاهی معمولاً شبیه رادیاتور اتوموبیل است. که اغلب از یک فن جهت بهبود فرایند میعان نیز استفاده شده‌است.

ترموستات

ترموستات نیز کار قطع و وصل شدن جریان برق (متعادل نگه داشتن دمای یخچال) به کمپرسور را انجام می‌دهد. به‌طوری‌که وقتی دمای یخچال افزایش یافت (داخل یخچال گرم شد) با وصل شدن جریان برق کمپرسور شروع به کار می‌کند و داخل یخچال را خنک می‌کند و وقتی دما پایین آمد (داخل یخچال خنک شد) جریان برق را از کمپرسور قطع می‌کند. اجزای داخلی ترموستات شامل لوله بلو و پلاتین می‌باشد.

گاز یا ماده مبرد

در یخچال‌های اولیه از گاز آمونیاک (NH3) به عنوان گاز مبرد استفاده می‌شد. اما به علت عوارض ناگوار آن در برخورد با بدن انسان، ترکیب شدن حالت مرطوب آن با مس و آلمینیوم، و نیز خاصیت انفجاری‌اش، و خطر خفگی ان برای انسان، رفته‌رفته از گاز فریون به جای آن استفاده گشت. در یخچال‌های رایج امروزی معمولاً از فریون ۱۲ با ترکیب CCl2F2 استفاده می‌شود. که گازی بی‌بو است. و حتی در صورت ترکیب شدن با رطوبت موجب خوردگی فلزات نمی‌شود. همچنین فریون قابل اشتعال نیست. از معایب استفاده از فریون در یخچال‌ها می‌توان به حجم زیاد آن‌ها در مقایسه با آمونیاک، و تخریب لایه اوزون و ایجاد اثر گلخانه‌ای اشاره کرد.

با توجه به این معایب تلاش‌هایی برای یافتن گازهای جایگزین فریون به عمل آمده که گاز جدیدی به نام 134A و مبرد هیدروکربن R600 حاصل آن است. در کولرهای گازی از فریون ۲۲ استفاده می‌شود که به علت دارا بودن هیدروژن، اثر تخریبی آن در لایهٔ اوزون به مراتب کمتر از فریون‌های ۱۱ و ۱۲ است. بعد از کار با گازهای R134 و R12، مشکلاتی مانند راندمان پایین، قیمت بالا، مقدار زیاد مورد استفاده در مسیر برودتی یخچال و غیره باعث شد گاز ارزان و خطرناک R600 (ایزوبوتان) با راندمان بالا جایگزین گاز قبل بشود. و برای کولر گازی‌ها به جای R22، از گاز R410 , R407 استفاده مکنند.

مبردهای یخچال و کولر گازی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند از نظر ترکیب مولکولی. گازهای قدیمی مثل R12,R22,R134 همگی از یک نوع مولکول هستند. ولی گازهای جدید مثل R600,R410,R436,R407 همگی از چند نوع گاز تشکیل شده‌اند و موقع شارژ گاز باید به صورت مایع شارژ شوند تا میزان ورودی به یخچال فریزر یا کولر گازی متعادل باشد.